Съдържание:

Европейското първенство на УЕФА

Aрмения - България, квалификация за Европейско първенство по футзал 2020 (Може 2024)

Anonim

През 2012 г. Испания стана първата държава, спечелила две поредни титли по футбол (футбол) на UEFA European Championship (EURO), побеждавайки Италия с 4-0, вдигайки купата на Анри Делони. Финалният мач на EURO 2012 се проведе на 1 юли пред 63 170 зрители на олимпийския стадион в Киев, Ukr. Това беше 14-ият и най-успешен подобен турнир, провеждан от 1960 г. насам, като Испания за първи път спечели титлата през 1964 г., като осигури запомнящо се харизматичен дисплей, който изравни трите победи на Западна Германия / Германия.

Ранните години.

Четиригодишният турнир е създаден през 1958 г. като Купа на европейските нации. Купата Анри Делони, представена на победителя, беше наречена в чест на генералния секретар на Френската футболна федерация, който през 1927 г. замисли идеята за европейско първенство. (Подобно първенство в Южна Америка датира от 1916 г.) Европейската международна купа за първи път се провежда през 1927 г., като в нея участват половин дузина страни; тя се появи отново след Втората световна война като Купата на д-р Гере. През 1958 г. започва първата Купа на нациите, в която влизат само 17 държави, тъй като Великобритания, Западна Германия и Италия отказаха да участват. Отборите се състезаваха с нокаут и домакинство, като полуфиналите и финалът се проведоха във Франция през 1960 г. Когато Испания трябваше да играе Съветския съюз на четвъртфиналите, обаче испанският отбор се оттегли по политически причини; Съветите, закотвени от вратаря Лев Яшин, продължиха да побеждават Югославия с 2: 1 на финала в Париж с разочароващо присъствие от 17 966.

Същата формула за нокаут е използвана през 1964 г. във втория конкурс и има повече интерес; неговите 29 участия включваха Англия, Уелс, Северна Ирландия и Източна Германия. УЕФА неочаквано избра Испания за домакин, а на финала в Мадрид 79,115 зрители гледаха испанците да победят Съветите с 2: 1.

Само Исландия и Малта от тогавашните 33 страни-членки на УЕФА отсъстваха от серията от 1968 г., като участията бяха разделени на осем квалификационни групи. Последните етапи бяха проведени в Италия. Полуфиналният жребий доведе до надделяването на италианците над Съветите чрез хвърляне на монета. Повторен финал беше допуснат в Рим, след като Италия изведе 1-1 с Югославия. Италианците спечелиха повторението 2-0.

Белгия беше избрана за домакин на финалните етапи през 1972 г. и зае трето място в задоволителен турнир с пълни участия. Той беше отлично спечелен от западногерманския отбор, който напълно атакува, в който Франц Бекенбауер контролира отбраната, а Герд Мюлер доставя целите. Съветският съюз разгради Унгария на полуфиналите, но беше затворен от западните немци с 3-0 на финала в Брюксел.

Подобен модел е използван през 1976 г., като за последните етапи е избрана Югославия; югославският отбор завърши четвърти, след като на полуфиналите загуби от Западна Германия и от Холандия в плейофа за трето място. Западна Германия отново стигна до финала, но само загуби с 5: 3 от дузпи след продължения на Чехословакия след равенство 2: 2. Последните четири мача на турнира са постигнали средно 4,75 гола на мач.

УЕФА позволи бай хостинг на Италия през 1980 г. Имаше две групи от четири отбора, като победителите оспорваха финала, а подгласниците оспорваха третото и четвъртото място. Западна Германия завоюва втората си титла, побеждавайки Белгия с 2: 1 в Рим. Чехословакия победи Италия с 9–8 от дузпи след равенство 1–1, за да завърши на трето място.

Франция, домакин през 1984 г., създаде отличен халф в състава на Ален Жирес, Жан Тигана и Мишел Платини, които също вкараха рекордните девет гола. Тъй като нямаше мач за трето / четвърто място, победителите в групата се срещнаха с алтернативните подгласници на полуфиналите. Франция победи Португалия с 3: 2, а Испания се нуждаеше от дузпи, за да изхвърли Дания след равенство 1: 1. На финала Франция победи Испания с 2: 0 в Париж пред тълпата от 47 368.

Европейското първенство.

С увеличаването на интереса тълпите средно с рекордните 53 989 са отчетени в Западна Германия за турнира през 1988 г., първият изигран след като бе ребрендиран като европейско първенство на УЕФА. Холандия оглави домакина в един полуфинал, като спечели с 2: 1. СССР побеждава Италия с 2-0 в другия полуфинал, но губи от холандците с 2-0 на финала в Мюнхен.

Политическите проблеми и плоските, разочароващи финали се завърнаха през 1992 г. Бившият СССР играеше като Общността на независимите държави, а гражданската война попречи на Югославия да се състезава. Домакин Швеция загуби с 3: 2 от обединена Германия в единия полуфинал, а в другия Дания се наложи с 5–4 дузпи, за да поиска победа над Холандия след равенство 2: 2. Датчаните продължават да побеждават германците с 2: 0 на финала в Гьотеборг.

Четири години по-късно, на току-що преименуваното EURO '96, след разпадането на Съветския съюз и Югославия се появиха още участия и 16 финалисти. Агрегатните тълпи надхвърлят 1 000 000 със средно 40 916. Германия надделя над домакина Англия с 6–5 в дузпи в един полуфинал, а чехите надвиха французите в другия. Германия си осигури третата титла, като спечели с 2: 1 срещу Чехия с гол внезапна смърт на лондонския стадион "Уембли".

Версията от 2000 г. имаше двама домакини - Холандия и Белгия, последният от които не успя да стигне до четвъртфиналите. На полуфиналите Франция победи Португалия с 2: 1, а Италия спечели дузпи с холандците след равенство без гол. Дейвид Трезегет изрази победната цел на Франция да откаже на Италия във финала с внезапна смърт в Ротердам, Нет.

Гърция неочаквано успя през 2004 г., побеждавайки защитния шампион Франция на четвъртфиналите, елиминирайки Чехия по време на продълженията на полуфиналите и разстрои домакина Португалия с 1-0 на финала пред 62 865 зрители. Португалия надви Холандия с 2: 1 в полуфиналния си мач.

Cohosts бяха избрани отново за 2008 г., този път Австрия и Швейцария. Неумолимата Испания вкара 12 гола, атакувайки на вълни. Въпреки че Испания просто победи Германия с 1-0 с едно индивидуално усилие от Фернандо Торес на финала във Виена, динамичните испанци контролираха играта и като цяло това беше един от най-едностранните финали. Германия донесе полуфинална победа над Турция, а Испания отбеляза още три гола от Русия в другия полуфинал.

ЕВРО 2012.

Еврото за 2012 г., проведено съвместно в Полша и Украйна, беше първото, което се проведе изцяло в Източна Европа. Имаше случаи на расистка злоупотреба с черни играчи и отбори се бореха с високи температури и гръмотевични бури, една от които прекъсна мача Франция срещу Украйна. Спорът заобиколи законна цел (потвърдена от телевизията) за Украйна срещу Англия, която беше забранена, въпреки разполагането на допълнителен служител зад целта. Предпочитаната Холандия беше ранна жертва и нито една страна домакин не оцеля до последните осем. Германия изглеждаше удобно в контрола до 2–1 полуфиналната си загуба до два фини индивидуални гола от италианския Марио Балотели. Блестящият Португалия Кристиано Роналдо надделя над Чехия в четвъртфиналите, преди Португалия да падна срещу Испания при дузпи след безрезултатен полуфинал.

На финала срещу Италия визуално завладяващите испанци презрително разчитат на нападателите, предпочитайки две банки от три в халфовата линия и контролирайки играта с чист близък пас. Първият гол бе намален от Сеск Фабрегас за David Silva с глава след гол в 14-та минута. Тогава Хави проби проникващ пас, който позволи на Жорди Алба да добави към равенството четири минути преди интервала на полувремето. Торес вкара третия гол на Испания в 84-та минута, а отстрани от него, за да замени Хуан Мата четири минути по-късно донесе крайния резултат до 4-0. Италия, намалена до 10 мъже чрез контузия, пое поражението си стоично.

Игривият Испанец Андрес Иниеста беше обявен за човек на мача и най-добър играч на турнира. Торес, използван пестеливо за ефект от Испания, спечели Златната обувка с три гола, едно асистенция и само 189 минути игра. Други позиции на терена бяха Андреа Пирло (Италия), Филип Лам (Германия) и Стивън Джерард (Англия).